نگهداری و شتشوی صحیح جواهرات

دسته بندی ها :
نگهداری و شتشوی صحیح جواهرات

نگهداری و شتشوی صحیح جواهرات

مقوله شستشو، نگهداری و استفاده صحیح از جواهرات یکی از مهم‌ترین مسائل در مباحث جواهرات می‌باشد که همواره مورد توجه بانوان بوده است.
در ادامه مواردی از طرز نگهداری و شستشوی صحیح  جواهرات را برای شما عزیزان ذکر خواهیم کرد.

همه چیز درباره استفاده صحیح از جواهر

1- هنگام حمام گرفتن و یا شتستشوی دست‌هـا، جـواهرآلات خـود را در بیاورید چون صابون سبب ایجاد لایه نازک روی جواهرآلات می‌گردد.
2-  با جواهرآلات آشپزی نکـنیـد زیـرا گـرمای شـدید و روغــن موجب صدمه زدن به نگین جواهرآلات می‌گردد.
3- همواره پس از آرایش و یا عطر زدن جواهرآلات خود را به تن کنید.
4- فلزات قیمتی را تنها با یک پارچه ویژه پرداخت و یا پارچه نمدی پاک کنـیـد زیـرا حوله و یـا پارچه به خاطر آن کـه گـرد و غبـار را در خــود دارنـد باعث خراش برداشتن جواهر آلات می‌گردند.
5- جواهر آلات را از ضربه، مواد شیمیایی، نور خورشید و گرمای شدید محافظت کنید.
6- در استخر و یا شستشوی ظروف و یا لباس‌ها جواهرآلات خود را در بیاوریـد زیـرا کلر سبب تغییر رنگ و یا شل شدن نگین‌ها می‌گردد.
7- جواهرآلات را بمنظور جلوگیری از خراشیده شدن بطور مجزا نگهداری کنید.
8- نگهداری نقره در یک کیسه در بسته کدر شدن آن را بتعویق می‌انــدازد. اما هیچگاه مروارید را درون کیسه پلاستیکی قرار ندهید.
9- بهترین روش تمیز کردن جواهرآلات استفاده از آب و صابون اندک بهمراه یـک مـسـواک نرم می‌باشد.
پاکیزه نمودن جواهرات و زیورآلات

تمیز کردن نقره :

اگر انگشتر نقره شما به هر دلیل مثلأ مجاورت با مایع سفید کننده (وایتکس) سیاه شد ناراحت نباشید.آن را مدتی داخل آب نمک غلیظ بیندازید سپس چند دقیقه آن را روی فرش که پرزدار است محکم بکشید می بینید که مثل اول سفید می‌شود.
اگر گردنبند یا انگشتر نقره‌ای شما کدر شده است باید آنها را مدتی در آب لیمو بگذارید و سپس با آب گرم بشویید و بعد با یک تکه پارچه جیر آنها را جلا دهید.
راه دیگر برای پاک کردن نقره‌جات این است که یک ظرف به حجمی که بتوان نقره‌ها را درون آن قرار داد تهیه کنید و مقداری سرکه در آن بریزید روی شعله گاز بگذارید تا بجوشد و بعد آب بکشید و خشک کنید.

 طلا و جواهرات:

برای براق کردن یا پاکیزه نمودن این فلزات می‌توانید یکی از روش‌های زیر را بکار بگیرید:
1- مقداری مایع ظرفشویی در آب بریزید و روی اجاق گرم کنید و زیورالات طلایی را درون آب قرار دهید و با مسواک برس بزنید و سپس با آب داغ بشویید و خشک کنید و با پارچه جیر جلا دهید.
2- پودر صابون را درون آب داغ بریزید و چند قطره آمونیاک به آن اضافه کنید و برس نرم لطیفی به آن بزنید و آن را با آب نیم گرم خوب بشویید و خشک کنید و سپس در الکل فرو برید و بشویید تا هیچ چرکی باقی نماند.
3- مقداری خمیر دندان را به همراه یک مسواک روی جواهرات مالش دهید و سپس طلاها را کاملأ شسته و خشک کنید.
4- با مقداری آبلیمو و کمی مایع ظرفشویی طلاهای خود را جلا دهید.
5- راه آخر این است که طلاها را در الکل 90 درجه بخیسانید و مدت دو تا سه ساعت رها کنید با پارچه پشمی آن را خشک و براق کنید.

مطالب مرتبط

نظرات شما

X